  • T495D685K050ATE400
T495D685K050ATE400
advertisement
Manufacturer No:
T495D685K050ATE400
HK JDW NO:
417-T495D685K050ATE400
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T495D685K050ATE400 Overview
Set the capacitor's ripple current to 551mA.In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.This capacitor has a leakage current of 0.0034mA.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
T495D685K050ATE400 Features
551mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0034mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
T495D685K050ATE400 Applications
There are a lot of KEMET T495D685K050ATE400 applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Industrial control units
  • Consumer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Airbag systems
  • Military / aerospace
  • Avionics,
  • ABS
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
T495D685K050ATE400
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    400mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0034mA
  • Ripple Current
    551mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    T495
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%