  • T495D476K010AHE080
T495D476K010AHE080
advertisement
Manufacturer No:
T495D476K010AHE080
HK JDW NO:
417-T495D476K010AHE080
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T495D476K010AHE080 Overview
A ripple current of 1232mA is set on the capacitor.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.0.0047mA is the leakage current of this capacitor.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 4 %.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.04.
T495D476K010AHE080 Features
1232mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0047mA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %
its tan delta is 0.04
T495D476K010AHE080 Applications
There are a lot of KEMET T495D476K010AHE080 applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Telecom infrastructure
  • Industrial
  • Military / aerospace
  • ABS
  • Avionics,
  • General low power DC/DC and LDO
  • Airbag systems
  • Computer
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
T495D476K010AHE080
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    T495
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0047mA
  • Ripple Current
    1232mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm