  • T495D336K016AH4095
T495D336K016AH4095
advertisement
Manufacturer No:
T495D336K016AH4095
HK JDW NO:
417-T495D336K016AH4095
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
33μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 250mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0042mA Tape & Reel Molded
Step5Bar-code shipping tag
T495D336K016AH4095
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    250mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    2917
  • Leakage Current
    0.0042mA
  • Ripple Current
    775mA
  • Tan Delta
    0.04
  • Height
    2.8mm
  • Length
    7.3mm