  • T495D227K006ZTE100
T495D227K006ZTE100
advertisement
Manufacturer No:
T495D227K006ZTE100
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T495D227K006ZTE100
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
220μF ±10% 100mOhm 2-Termination Polar 0.0139mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T495D227K006ZTE100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    T495
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Resistance
    100mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0139mA
  • Ripple Current
    1098mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm