  • T495C686K010AHE225
T495C686K010AHE225
advertisement
Manufacturer No:
T495C686K010AHE225
HK JDW NO:
417-T495C686K010AHE225
Package:
2312 (6032 Metric)
Purchasing and Inquiry
T495C686K010AHE225 Overview
Set the capacitor's ripple current to 629mA.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 225mOhm in this case.There is a leakage current of 0.0068mA in this capacitor.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.Insulating oil has a tan delta of 0.06 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
T495C686K010AHE225 Features
629mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0068mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T495C686K010AHE225 Applications
There are a lot of KEMET T495C686K010AHE225 applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • ABS
  • Automotive ECU
  • Industrial control units
  • Telecom infrastructure
  • Consumer
  • General purpose
  • Industrial
  • Military / aerospace
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
T495C686K010AHE225
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    149.997327mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    T495
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    225mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0068mA
  • Ripple Current
    629mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    3.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm