  • T495B475M025ATE750
T495B475M025ATE750
advertisement
Manufacturer No:
T495B475M025ATE750
HK JDW NO:
417-T495B475M025ATE750
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
Description:
4.7μF ±20% 750mOhm @ 100kHz 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0012mA Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T495B475M025ATE750
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T495
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    4.7μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    750mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0012mA
  • Ripple Current
    303mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm