  • T495B226M016ZTE600
T495B226M016ZTE600
advertisement
Manufacturer No:
T495B226M016ZTE600
HK JDW NO:
417-T495B226M016ZTE600
Package:
1411 (3528 Metric)
Description:
22μF ±20% 600mOhm @ 100kHz 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0035mA Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T495B226M016ZTE600
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T495
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    600mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0035mA
  • Ripple Current
    342mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm