  • T495A475K020ZTE1K8
T495A475K020ZTE1K8
advertisement
Manufacturer No:
T495A475K020ZTE1K8
HK JDW NO:
417-T495A475K020ZTE1K8
Description:
4.7μF ±10% 1.8Ohm @ 100kHz 2-Termination Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T495A475K020ZTE1K8
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    T495
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.8Ohm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm