  • T494B225K025AT
T494B225K025AT
advertisement
Manufacturer No:
T494B225K025AT
HK JDW NO:
417-T494B225K025AT
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T494B225K025AT
Purchasing and Inquiry
T494B225K025AT Overview
There is a ripple current setting of 266mA on the capacitor.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.Capacitor leakage current is 600nA.When AC is applied through a capacitor, its dissipation factor is 6 %, which indicates the power lost through it.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
T494B225K025AT Features
266mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 600nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T494B225K025AT Applications
There are a lot of KEMET T494B225K025AT applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Avionics,
  • General purpose
  • Consumer
  • Avionics / military / space
  • Computer
  • Telecom infrastructure
  • Military / aerospace
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
T494B225K025AT
    Select All
  • Depth
    2.8mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
    1411
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.2Ohm
  • Failure Rate
    0.001 %
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    600nA
  • Ripple Current
    266mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    T494
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    25V