  • T493D336K016BH6410
T493D336K016BH6410
advertisement
Manufacturer No:
T493D336K016BH6410
HK JDW NO:
417-T493D336K016BH6410
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T493D336K016BH6410 Overview
T493D336K016BH6410 Features
a leakage current of 5.3μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T493D336K016BH6410 Applications
There are a lot of KEMET T493D336K016BH6410 applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Industrial control units
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Telecom infrastructure
  • ABS
  • Airbag systems
  • Computer
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
T493D336K016BH6410
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    T493
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Resistance
    800mOhm
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, Plastic, 7 Inch
  • Depth
    4.3mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    800mOhm
  • Failure Rate
    B (0.1%)
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    5.3μA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm