  • T493C106K016BC6110
T493C106K016BC6110
advertisement
Manufacturer No:
T493C106K016BC6110
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T493C106K016BC6110
Package:
Datasheet:
Description:
10μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1.8Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID)
Step5Bar-code shipping tag
T493C106K016BC6110
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    149.997327mg
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, Plastic, 7 Inch
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
    2412
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.8Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    1.6μA
  • Height
    2.8mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2mm