  • T493B335K035BH6410
T493B335K035BH6410
advertisement
Manufacturer No:
T493B335K035BH6410
HK JDW NO:
417-T493B335K035BH6410
Description:
3.3μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 3.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID)
Step5Bar-code shipping tag
T493B335K035BH6410
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, Plastic, 7 Inch
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
    1411
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    1.2μA
  • Height
    2.1mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    10%