  • T491S335K010AT
T491S335K010AT
advertisement
Manufacturer No:
T491S335K010AT
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T491S335K010AT
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Description:
3.3μF ±10% 15Ohm 2-Termination POLARIZED Tantalum 0.0005mA Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T491S335K010AT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T491
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Manufacturer Size Code
    S
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm