  • T491E107M020ATAUTO
T491E107M020ATAUTO
advertisement
Manufacturer No:
T491E107M020ATAUTO
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T491E107M020ATAUTO
Package:
2924 (7360 Metric)
Description:
100μF ±20% 500mOhm 2-Termination TANTALUM (DRY/SOLID) 0.02mA Tape & Reel (TR) 2924 (7360 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T491E107M020ATAUTO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.02mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height Seated (Max)
    0.150 3.80mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2924 (7360 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T491
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.236W 7.30mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%