  • T491D156M016AT
T491D156M016AT
advertisement
Manufacturer No:
T491D156M016AT
HK JDW NO:
417-T491D156M016AT
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
Description:
15μF ±20% 2-Termination Tantalum Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T491D156M016AT
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    4.3mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    155mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    D
  • ESR
    1000 mΩ
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm