  • T491D156K025AH
T491D156K025AH
advertisement
Manufacturer No:
T491D156K025AH
HK JDW NO:
417-T491D156K025AH
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T491D156K025AH
Purchasing and Inquiry
T491D156K025AH Overview
A ripple current of 154.8mA is set on the capacitor.This resistor has a resistance of 1Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.Currently, this capacitor is leakage current 3.8μA.A capacitor's dissipation factor is the power lost when AC is applied to the capacitor, which is 6 %.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
T491D156K025AH Features
154.8mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 3.8μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T491D156K025AH Applications
There are a lot of KEMET T491D156K025AH applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Industrial control units
  • Airbag systems
  • Consumer
  • Avionics / military / space
  • Military / aerospace
  • Industrial
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
T491D156K025AH
    12 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    3.8μA
  • Ripple Current
    154.8mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    7.3mm