  • T491D107K004ZT
T491D107K004ZT
advertisement
Manufacturer No:
T491D107K004ZT
HK JDW NO:
417-T491D107K004ZT
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T491D107K004ZT
Description:
100μF ±10% 800mOhm 2-Termination Polar 0.004mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T491D107K004ZT
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Depth
    4.3mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    800mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.004mA
  • Ripple Current
    390mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm