  • T491C685M020AS
T491C685M020AS
advertisement
Manufacturer No:
T491C685M020AS
HK JDW NO:
417-T491C685M020AS
Package:
Datasheet:
Description:
6.8μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0014mA
Step5Bar-code shipping tag
T491C685M020AS
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    149.997327mg
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
    2412
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
  • Leakage Current
    0.0014mA
  • Ripple Current
    96.4mA
  • Tan Delta
    0.06
  • ESR
    1900 mΩ
  • Height
    2.8mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2mm