  • T491C336M004ZT
T491C336M004ZT
advertisement
Manufacturer No:
T491C336M004ZT
HK JDW NO:
417-T491C336M004ZT
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
T491C336M004ZT
Description:
33μF ±20% 1.8Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0013mA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T491C336M004ZT
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Depth
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.8Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0013mA
  • Ripple Current
    222mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm