  • T491C335K035AT7280
T491C335K035AT7280
advertisement
Manufacturer No:
T491C335K035AT7280
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T491C335K035AT7280
Package:
2312 (6032 Metric)
Purchasing and Inquiry
T491C335K035AT7280 Overview
In this case, 94mA is the ripple current of the capacitor.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 2Ohm in this case.Capacitor leakage current is 0.0012mA.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
T491C335K035AT7280 Features
94mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0012mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T491C335K035AT7280 Applications
There are a lot of KEMET T491C335K035AT7280 applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Consumer
  • ABS
  • General low power DC/DC and LDO
  • Computer
  • Avionics,
  • Industrial
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
  • Military / aerospace
Step5Bar-code shipping tag
T491C335K035AT7280
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    T491
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Depth
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0012mA
  • Ripple Current
    94mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm