  • T491C226M006AH
T491C226M006AH
advertisement
Manufacturer No:
T491C226M006AH
HK JDW NO:
417-T491C226M006AH
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
Description:
22μF ±20% 1.8Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0014mA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T491C226M006AH
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.8Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0014mA
  • Ripple Current
    222mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm