  • T491C107M016ZT
T491C107M016ZT
advertisement
Manufacturer No:
T491C107M016ZT
HK JDW NO:
417-T491C107M016ZT
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
T491C107M016ZT
Description:
100μF ±20% 1Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.016mA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T491C107M016ZT
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    T491
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Depth
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.016mA
  • Ripple Current
    299mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm