  • T491C107K010AT
T491C107K010AT
advertisement
Manufacturer No:
T491C107K010AT
HK JDW NO:
417-T491C107K010AT
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
T491C107K010AT
Purchasing and Inquiry
T491C107K010AT Overview
Set the capacitor's ripple current to 303mA.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.This capacitor has a leakage current of 8μA.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 8 %.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.08.
T491C107K010AT Features
303mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 8μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
T491C107K010AT Applications
There are a lot of KEMET T491C107K010AT applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Consumer
  • General purpose
  • Industrial
  • Avionics / military / space
  • Airbag systems
  • Telecom infrastructure
  • Computer
  • Industrial control units
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
T491C107K010AT
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1998
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    2.9mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.2Ohm
  • Failure Rate
    0.001 %
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    8μA
  • Ripple Current
    303mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm