  • T491C107K004AT
T491C107K004AT
advertisement
Manufacturer No:
T491C107K004AT
HK JDW NO:
417-T491C107K004AT
Package:
2312 (6032 Metric)
Purchasing and Inquiry
T491C107K004AT Overview
Capacitor ripple current is set to 303mA.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 1.2Ohm.This capacitor has a leakage current of 4μA.In this capacitor's case, the dissipation factor 8 % represents the power loss caused by AC applied through it.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.08.
T491C107K004AT Features
303mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 4μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
T491C107K004AT Applications
There are a lot of KEMET T491C107K004AT applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • ABS
  • Airbag systems
  • Industrial
  • Avionics / military / space
  • Automotive ECU
  • General low power DC/DC and LDO
  • Military / aerospace
  • Avionics,
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
T491C107K004AT
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.2Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    303mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm