  • T491B335M016AH
T491B335M016AH
advertisement
Manufacturer No:
T491B335M016AH
HK JDW NO:
417-T491B335M016AH
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
Description:
3.3μF ±20% 3.5Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 500nA Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T491B335M016AH
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    65.005457mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    T491
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    500nA
  • Ripple Current
    62.4mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm