  • T491B156K010ZT
T491B156K010ZT
advertisement
Manufacturer No:
T491B156K010ZT
HK JDW NO:
417-T491B156K010ZT
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
Description:
15μF ±10% 2.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0015mA Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T491B156K010ZT
    Select All
  • Mount
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Resistance
    2.8Ohm
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Depth
    2.8mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.0015mA
  • Ripple Current
    157mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm