  • T491B155M025AS
T491B155M025AS
advertisement
Manufacturer No:
T491B155M025AS
HK JDW NO:
417-T491B155M025AS
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
1.5μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 5Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Tape and Reel Molded
Step5Bar-code shipping tag
T491B155M025AS
    Select All
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    1411
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Ripple Current
    52mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    1.9mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    20%