  • T491B107K006AT
T491B107K006AT
advertisement
Manufacturer No:
T491B107K006AT
HK JDW NO:
417-T491B107K006AT
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T491B107K006AT
Purchasing and Inquiry
T491B107K006AT Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 3Ohm.A capacitor like this leaks current 6.3μA.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 15 %.
T491B107K006AT Features
a leakage current of 6.3μA in this capacitor
the dissipation factor is 15 %
T491B107K006AT Applications
There are a lot of KEMET T491B107K006AT applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
  • General purpose
  • General purpose
  • Avionics,
  • Industrial control units
  • Computer
  • ABS
  • Automotive ECU
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
T491B107K006AT
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    1411 (3528 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3Ohm
  • Failure Rate
    0.001 %
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    6.3μA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm