  • T491B105K025AT
T491B105K025AT
advertisement
Manufacturer No:
T491B105K025AT
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T491B105K025AT
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T491B105K025AT Overview
T491B105K025AT Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %
its tan delta is 0.04
T491B105K025AT Applications
There are a lot of KEMET T491B105K025AT applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • Telecom infrastructure
  • Avionics / military / space
  • ABS
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
T491B105K025AT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2005
  • Series
    T491
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    1.9mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    500nA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm