  • T491A685K006AT
T491A685K006AT
advertisement
Manufacturer No:
T491A685K006AT
HK JDW NO:
417-T491A685K006AT
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
T491A685K006AT
Purchasing and Inquiry
T491A685K006AT Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 6Ohm.When AC is applied through a capacitor, its dissipation factor is 6 %, which indicates the power lost through it.
T491A685K006AT Features
the dissipation factor is 6 %
T491A685K006AT Applications
There are a lot of KEMET T491A685K006AT applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • Military / aerospace
  • ABS
  • Avionics,
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Consumer
  • Telecom infrastructure
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
T491A685K006AT
    A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    6V
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    6 %