  • T491A225K016ZTZ001
T491A225K016ZTZ001
advertisement
Manufacturer No:
T491A225K016ZTZ001
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T491A225K016ZTZ001
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Description:
2.2μF ±10% 6Ohm Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T491A225K016ZTZ001
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T491
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    2.2μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6Ohm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm