  • T491A106K006AN
T491A106K006AN
advertisement
Manufacturer No:
T491A106K006AN
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T491A106K006AN
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
T491A106K006AN Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 4Ohm.This capacitor has a dissipation factor of 6 %, which refers to how much power is lost when AC is applied through it.
T491A106K006AN Features
the dissipation factor is 6 %
T491A106K006AN Applications
There are a lot of KEMET T491A106K006AN applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • ABS
  • Military / aerospace
  • General low power DC/DC and LDO
  • Telecom infrastructure
  • Consumer
  • Automotive ECU
  • Airbag systems
  • General purpose
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
T491A106K006AN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T491
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm