  • T370E685M035AS
T370E685M035AS
advertisement
Manufacturer No:
T370E685M035AS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T370E685M035AS
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
6.8μF ±20% 2.5Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 3μA Bulk Radial
Step5Bar-code shipping tag
T370E685M035AS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    T370
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.230Lx0.130W 5.84mmx3.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    3.3mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Leakage Current
    3μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Diameter
    5.84mm
  • Height
    3.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.310 7.87mm