  • T368D337K006AT
T368D337K006AT
advertisement
Manufacturer No:
T368D337K006AT
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T368D337K006AT
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
330μF 10% 85°C-Max -55°C-Min 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.01mA Bulk Dipped
Step5Bar-code shipping tag
T368D337K006AT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Lead Pitch
    6.35mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6V
  • Size Code
    4625
  • Leakage Current
    0.01mA
  • Tan Delta
    0.08
  • ESR
    700 mΩ
  • Height
    15.74mm
  • Length
    11.68mm