  • T356G106K035AT
T356G106K035AT
advertisement
Manufacturer No:
T356G106K035AT
HK JDW NO:
417-T356G106K035AT
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
T356G106K035AT
Purchasing and Inquiry
T356G106K035AT Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 2Ohm.This capacitor leaks current 2.8μA.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.06.
T356G106K035AT Features
a leakage current of 2.8μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T356G106K035AT Applications
There are a lot of KEMET T356G106K035AT applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • Avionics,
  • Computer
  • Industrial control units
  • General low power DC/DC and LDO
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
T356G106K035AT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    G
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.449 11.40mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    T356, UltraDip II
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Depth
    6.3mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    35V