  • T356C106K010AS
T356C106K010AS
advertisement
Manufacturer No:
T356C106K010AS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T356C106K010AS
Package:
Radial, Disc
Purchasing and Inquiry
T356C106K010AS Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 5Ohm in this case.Currently, this capacitor is leakage current 800nA.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 5 %.Insulating oil has a tan delta of 0.06 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
T356C106K010AS Features
a leakage current of 800nA in this capacitor
the dissipation factor is 5 %
its tan delta is 0.06
T356C106K010AS Applications
There are a lot of KEMET T356C106K010AS applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Avionics,
  • Automotive ECU
  • Industrial control units
  • Computer
  • Telecom infrastructure
  • Avionics / military / space
  • Airbag systems
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
T356C106K010AS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    T356, UltraDip II
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Leakage Current
    800nA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Diameter
    5mm
  • Height
    9.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.378 9.60mm