  • T354J107K010AS
T354J107K010AS
advertisement
Manufacturer No:
T354J107K010AS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T354J107K010AS
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
T354J107K010AS
Purchasing and Inquiry
T354J107K010AS Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 1Ohm @ 100kHz, also referred to as internal resistance.This capacitor leaks current 8μA.A capacitor's dissipation factor is the power lost when AC is applied to the capacitor, which is 8 %.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.08.
T354J107K010AS Features
a leakage current of 8μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
T354J107K010AS Applications
There are a lot of KEMET T354J107K010AS applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Airbag systems
  • Telecom infrastructure
  • Avionics,
  • General purpose
  • Industrial
  • Industrial control units
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
T354J107K010AS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    T354, UltraDip II
  • Size / Dimension
    0.331Dia 8.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    6.35mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.250 6.35mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Leakage Current
    8μA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    J
  • Height
    14mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    8.4mm