  • T353K566M016ATTR
T353K566M016ATTR
advertisement
Manufacturer No:
T353K566M016ATTR
HK JDW NO:
417-T353K566M016ATTR
Description:
56μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0068mA Dipped
Step5Bar-code shipping tag
T353K566M016ATTR
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    56μF
  • Packing Method
    TR, 12 INCH
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    0.0068mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    8 %