  • T352C225K035AT7301
T352C225K035AT7301
advertisement
Manufacturer No:
T352C225K035AT7301
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T352C225K035AT7301
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
2.2μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM Tape & Reel Dipped
Step5Bar-code shipping tag
T352C225K035AT7301
  • Package / Case
    Dipped
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    600nA
  • Height
    11.2mm
  • Length
    11.2mm