  • T340D476M016AS
T340D476M016AS
advertisement
Manufacturer No:
T340D476M016AS
HK JDW NO:
417-T340D476M016AS
Description:
47μF 20% 85°C-Max -55°C-Min 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.007mA Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
T340D476M016AS
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    47μF
  • Depth
    7.3mm
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.007mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    7.3mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    12.3mm