  • T340A105M035AS
T340A105M035AS
advertisement
Manufacturer No:
T340A105M035AS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T340A105M035AS
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
1μF 20% 85°C-Max -55°C-Min 8Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
T340A105M035AS
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Depth
    4.2mm
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    1917
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    1μA
  • Height
    4.2mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.7mm