  • T330A275K035AS
T330A275K035AS
advertisement
Manufacturer No:
T330A275K035AS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T330A275K035AS
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
2.7μF 10% 85°C-Max -55°C-Min 5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
T330A275K035AS
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.7μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Depth
    2.67mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    3.18mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    2311
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Current - Leakage
    1μA
  • Diameter
    2.41mm
  • Height
    2.67mm
  • Length
    8.76mm
  • Width
    5.84mm