  • T322B105J050AS
T322B105J050AS
advertisement
Manufacturer No:
T322B105J050AS
HK JDW NO:
417-T322B105J050AS
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
T322B105J050AS Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 8Ohm as their resistance.A capacitor like this leaks current 500nA.When AC is applied through a capacitor, its dissipation factor is 3 %, which indicates the power lost through it.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.03.
T322B105J050AS Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 3 %
its tan delta is 0.03
T322B105J050AS Applications
There are a lot of KEMET T322B105J050AS applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
  • Consumer
  • Industrial
  • ABS
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics / military / space
  • Avionics,
  • Automotive ECU
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
T322B105J050AS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    T322
  • Size / Dimension
    0.110Diax0.290L 2.79mmx7.37mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Leakage Current
    500nA
  • Tan Delta
    0.03
  • Dissipation Factor
    3 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Diameter
    2.79mm
  • Length
    7.37mm