  • T262D476K035SS
T262D476K035SS
advertisement
Manufacturer No:
T262D476K035SS
HK JDW NO:
417-T262D476K035SS
Description:
47μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 110mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.008mA Metal
Step5Bar-code shipping tag
T262D476K035SS
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    BULK/TRAY
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Military Standard
    MIL-PRF-39003
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    110mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Leakage Current
    0.008mA
  • Ripple Current
    2700mA
  • Tan Delta
    0.05@1KHz
  • Diameter
    8.92mm
  • Length
    19.96mm