  • T242B686K010DS
T242B686K010DS
advertisement
Manufacturer No:
T242B686K010DS
HK JDW NO:
417-T242B686K010DS
Description:
68μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1.3Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.006mA Metal
Step5Bar-code shipping tag
T242B686K010DS
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    10%
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
    MIL-PRF-39003
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.3Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.006mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Diameter
    8.92mm
  • Length
    19.96mm