  • T222B105K075SS
T222B105K075SS
advertisement
Manufacturer No:
T222B105K075SS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T222B105K075SS
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
1μF 10% 85°C-Max 0°C-Min 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Bulk Metal
Step5Bar-code shipping tag
T222B105K075SS
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Packing Method
    Box
  • Military Standard
    MIL-PRF-39003
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    410 μm
  • Tan Delta
    0.03
  • Dissipation Factor
    3 %
  • Current - Leakage
    900nA
  • Diameter
    3.51mm
  • Length
    9.53mm