  • T21AH-M0607-503A2020-TA
T21AH-M0607-503A2020-TA
advertisement
Manufacturer No:
T21AH-M0607-503A2020-TA
HK JDW NO:
40-T21AH-M0607-503A2020-TA
Description:
21MM CARBON POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
T21AH-M0607-503A2020-TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Mfr
    Amphenol Piher Sensing Systems
  • Series
    T-21
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Power (Watts)
    0.25W, 1/4W
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Round
  • Bushing Thread
    M10 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236" (6.00mm)
  • Rotation
    310°
  • Size - Body
    Round - 0.846" Dia (21.50mm)
  • Number of Gangs
    1
  • Resistance (Ohms)
    50k
  • Features
  • Actuator Length
    2.362" (60.00mm)