  • T213B115K050DS
T213B115K050DS
advertisement
Manufacturer No:
T213B115K050DS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T213B115K050DS
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
1.1μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination NON-POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0008mA Bulk Metal
Step5Bar-code shipping tag
T213B115K050DS
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.1μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Military Standard
    MIL-PRF-39003
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Leakage Current
    0.0008mA
  • Tan Delta
    0.04
  • Diameter
    5.26mm
  • Length
    24.26mm