  • T191A107M015AS
T191A107M015AS
advertisement
Manufacturer No:
T191A107M015AS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T191A107M015AS
Package:
Datasheet:
Description:
100μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination POLARIZED 0.002mA
Step5Bar-code shipping tag
T191A107M015AS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Series
    T191(15V)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    15V
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    TRAY
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39006/31
  • Dielectric
    Tantalum
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.002mA
  • Ripple Current
    900mA
  • Tan Delta
    15.0
  • ESR
    1990 mΩ
  • Diameter
    4.78mm
  • Length
    11.51mm