  • T140D476K050AT
T140D476K050AT
advertisement
Manufacturer No:
T140D476K050AT
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T140D476K050AT
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
47μF ±10% 600mOhm 2-Termination Polar 10μA Bulk Axial
Quantity:
In Stock : 97
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
T140D476K050AT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    T140
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.351Diax0.786L 8.92mmx19.96mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    600mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Leakage Current
    10μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Diameter
    8.92mm